JAK PEČOVAT O PRAČKU, ABY NÁM VYDRŽELA CO NEJDÉLE?

 
1/ Pravidelně čistěte filtr– jestliže filtr pravidelně nekontrolujeme, hrozí, že pračka přestane vypouštět vodu, ždímat, anebo ani nespustí. Též se nám může stát,
že filtr pak zaroste vodním kamenem, a sítko nepůjde vyjmout vůbec.
 
2/ Používejte značkové prášky a aviváž – ač se Vám to zdá jako reklamní slogan, má tato rada své opodstatnění. Nákup nejlevnějších pracích prostředků, obzvláště v hypermarketech, kde je původ i název zcela neznámý, případně nabídka na tržišti tzv. nalévaných pracích gelů a pochybných aviváží (většinou dovezených z Polska), velmi často vede k poškození Vaší pračky a zbytečně vyhozených peněz za opravu a výměnu dílů. Zdánlivě výhodná a levná koupě takového prášku nás ve výsledné části vyjde „pěkně draho“.Tyto nekvalitní prací prostředky totiž nejen, že nám prádlo nevyperou tak čistě, ale navíc tvoří nadměrné množství nerozpustných usazenin a šlemu, které nám pak v pračce plesniví a hnije, a tím pádem samozřejmě i různé díly v pračce mají mnohem menší životnost a pračka nepříjemně páchne.
Není třeba kupovat pouze ty super nejdražší prací prášky, ale vhodně volit při nákupu značku, která má na našem trhu dlouholetou tradici.
 
3/ Po praní nechávejte pračku pootevřenou – předejdete tak tvorbě plísní a zápachu ze zbytku vody a vlhkosti, která zůstane v pračce po vyprání.
 
4/ Prací prášek dávejte přímo do bubnu k prádlu – ( tedy pokud nepoužíváte program předpírky, která je stejně pouze neekonomický žrout vody a energie, ale jinak je naprosto k ničemu …naše babičky namáčely prádlo přes noc ve vaně, tak těžko tento proces nahradí program, který trvá sotva pár minut). Prací prášek se tak mnohem rychleji rozpustí, a v našem dávkovači ani v hadicích se tak nebudou tvořit kamenné povlaky a jiné nevzhledné struktury ze zbylého prášku.
 
5/ Přidávejte do praní změkčovadlo – a to nemusíte zrovna utrácet za drahé prostředky proti vodnímu kameni, které znáte z reklamy. Postačí si zakoupit sáček sody na praní a do každé várky přidat polévkovou lžíci. Nejen, že prádlo bude lépe vyprané, ale zamezíte usazování právě vodního kamene v pračce, a to nejen v lokalitách s tvrdou vodou.
 
6/ Kontrolujte kapsy – tedy lépe řečeno, před praním pečlivě prohledejte kapsy a odstraňte z nich všechny zapomenuté předměty. Vyvarujete se pak možnosti, že Vám předmět zapadne do bubnu, rozpárá gumovou manžetu u dveří nebo ucpe a poškodí např. čerpadlo. V horším případě např. obyčejná desetikoruna při vysokých otáčkách na ždímání vám může rozříznout celý buben – a v tu ránu máte za deset korun škodu za několik tisíc.
A co provede takový jeden zapomenutý papírový kapesníček v kapse například s várkou černého prádla?
Zkuste, a uvidíte … budete 14 dní proklínat toho, komu kapesník patřil.
 
7/ Podprsenky perte v sáčku– tedy myslím tím ty vyztužené kosticemi – jinak hrozí, že kostice zapadne do nádrže pračky, a oprava je pak nevyhnutelná. Navíc tento zmíněný kousek spodního prádla můžete ihned rovnou vyřadit ze svého šatníku. Síťované textilní sáčky na prádlo v různých velikostech lze běžně zakoupit na trhu, a možno je použít na veškerédrobné prádlo, které nechceme, aby nám nenávratně zmizelo v útrobách pračky.
 
8/ Vypínejte přívod vody a elektřiny– je to jen o zvyk, a vzhledem k tomu, že při otevřeném kohoutku na zdi je přívodní hadice do pračky stále vystavena plnému tlaku vody,může být jen otázka času, kdy to hadice nemusí vydržet, a stříkající voda nám pak během několika desítek minut promění náš byt v povodeň, a v horším případě vyplavímetaké sousedy pod námi. Elektrický přívod zapnutý v síti nám zase při jakémkoli výboji může poškodit řídící elektroniku v naší pračce.